> To the English edition
 
אומץ לסרב > מהעתונות > "עצם בגרון" - איתמר שאלתיאל
"עצם בגרון" - איתמר שאלתיאל 04/05/2005
 
 

עשרות הפגינו מול מכללת אריאל, במחאה על החלטת הממשלה להפוך אותה לאוניברסיטה. המפגינים: "ההשכלה קורסת, והם מקימים עוד אוניברסיטה"

"אנחנו שירתנו כאן באזור, וזו לא ישראל, זה אזור לחימה. כאן נהרגו חברים שלנו", אומר אריק דיאמנט, בן 30, מתנועת "אומץ לסרב", שיצא להפגין ליד מכללת אריאל.

לדברי דיאמנט, בוגר תואר ראשון במדעי המחשב במכללה האקדמית תל אביב יפו, "המכללה הזו, ואריאל עצמה, לא היו ישראל ולא יהיו ישראל. היא נמצאת 20 קילומטרים בתוך הגדה, והיא עצם בגרון של הפלסטינים וגם של כל ישראלי שרוצה לחיות כאן חיים נורמלים".

כ-50 איש יצאו הבוקר (רביעי) להפגין ליד מכללת אריאל, שבגדה המערבית. המפגינים, ביניהם מרצים, סטודנטים, נוער יחד, ואנשי תנועת "אומץ לסרב", מחו כנגד החלטת הממשלה משלשום להפוך את מכללת אריאל לאוניברסיטה.

"יש כאן מעונות לסטודנטים, שכונות קרוואנים שמשכנים בהם סטודנטים. אני לא רוצה לומר כמה זה מזיק, המדינה משכנת סטודנטים מעבר לגבולותיה, בניגוד לחוק הבינלאומי", אומר דיאמנט.

"זו ממש איוולת שלא נראתה כדוגמתה, ביד אחת יוצאים מעזה וביד שניה בונים את הגדה המערבית. בינתיים מי שמשלם את המחיר אלה השכבות החלשות בישראל", אומר אורי זכי מנוער יחד. "אני מאוד מקווה שהפוליטיזציה הבוטה הזו של האקדמיה בישראל לא תעבור בשתיקה, היא כבר לא עוברת בשתיקה. אני מקווה שגם ארגוני המרצים יצטרפו אלינו במחאה".

"זה אסון"

אולם להחלטת הממשלה יש התנגדות לא רק מכיוון פוליטי. "מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל נמצאת במצב של קריסה, ואגב הממשלה היא האחראית העיקרית לכך, הממשלה צריכה לדאוג לאוניברסיטאות האלה, במקום זה הם הולכים ופותחים עוד אוניברסיטה", אומר דניאל ספרן-רון, פעיל במאבק הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב נגד קיצוץ תקציב ההשכלה הגבוהה.

לדבריו, "אוניברסיטה שמוקמת מתוך טעמים פוליטיים לחלוטין לא יכולה לעסוק באופן רציני במדע ובמחקר. לימוד לבנת הכריזה שלשום שהסיבה להקמת האוניברסיטה הזו היא פוליטית - חיזוק ההתיישבות בגדה. אם אתה מקים אוניברסיטה מתוך מטרה כזו, מראש סימנת את האוניברסיטה כמקום שלא יכול להיות בו חופש אקדמי. זה אסון".

"נקודה נוספת היא הנקודה החברתית. התרסקות האוניברסיטאות שבתוך הקו הירוק פוגעת בחלשים. החזקים יכולים ללכת ללמוד בחו"ל או בתכניות חוץ תקציביות. במקום להשקיע באוכלוסיות החלשות מחזקים אוכלסיות שבכלל לא חיות במדינה הזו". 

"זילות נוראית של ההשכלה"

משה שוקד, פרופסור לאנתרופולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, שתתחיל בשנה הבאה ביישום תכנית קיצוצים נרחבת, אמר כי "מה שקורה עם אריאל מאגד את כל הרעות, שמייצגת הממשלה שלנו. מעבר להגדלת ההתנחלויות בניגוד לכל הדיבורים, יש את הזילות הנוראי של ההשכלה, מה זאת אוניברסיטה. יש פה בוז להשכלה, ואנו עוד מניחים שאנחנו מדינה מערבית ומשכילה? זה צחוק בפנים".

להחלטה מתנגדים גם בכירים נוספים. "יש כאן התקפה של הממשלה ושל לימור לבנת על אוניברסיטאות המחקר", אמרה לחדשות נענע מרצה בכירה באוניברסיטת תל אביב.

לדבריה, "צריך להבין שיש הבדל בין אוניברסיטה למכללה. אני בהחלט מסוגלת להבין איך מישהו אומר שלמרות הקיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה ראוי להקים אוניברסיטה בגליל, למען קידום חברתי באזור, אבל יש הבדל בין זה לבין להקים אוניברסיטה בשטחים כבושים".

"אריאל היא הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית, ולכן הקיום של ההתנחלות הזו אינו חוקי", אומר פרופסור יעקב כתריאל, שלימד בעבר בטכניון. "כאשר ישראל תחליט בסוף לכונן שלום, היא תיאלץ לפרק את המקום, במקום זה היא מחזקת את הקשרים אליו".

"יש אנשים שהתנגדותם להקמת אוניברסיטה באריאל נובעת מהתקציב. ראוי היה שהאוניברסיטאות תקבלנה חלק זעום מהעוגה הלאומית. התרומה של האוניברסיטאות היא כל כך גדולה, שקשה להתחיל למדוד אותה, ולכן זו השקעה ולא הוצאה", אומר כתריאל. "אבל אני לא באתי לכאן להפגין בגלל זה, גם אילו הממשלה היתה מכפילה את תקציב האוניברסיטאות הייתי בא הנה להפגין".

מניעים מרכז-ליכודיים

השר מתן וילנאי, שהביע תמיכה בעבר במאבק הסטודנטים נגד קיצוץ תקציבי ההשכלה הגבוהה, אמר כי הוא "מתנגד להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה". "זוהי החלטה שלא מועילה להשכלה הגבוהה בארץ, והשיקולים שעמדו במרכזה הם פוליטיים. לא חסרות מכללות במרכז הארץ אשר היו זקוקות לשדרוג זה, אך חסר תקצוב להשכלה הגבוהה, ולאוניברסיטאות, ובשל כך הסטודנטים נפגעים באופן אישי בכיסם".

גם שר החינוך לשעבר, ח"כ יוסי שריד, מתנגד להחלטה. שריד קרא לחברי המועצה להשכלה גבוהה שלא לאשר את הקמת האוניברסיטה במכללת אריאל, "ולא לשמש כחותמת גומי להחלטת הממשלה בעניין לא-לה". "מי כמוכם יודע", אמר שריד בפנייתו, "שמניעים פוליטיים-מפלגתיים מרכז-ליכודיים מונחים ביסוד ההחלטה שהתקבלה היום ולא מניעים אקדמיים עניניים. מכללת אריאל איננה המכללה הכי טובה בישראל, ואל תניחו לשרת החינוך לשחק בכם כאילו הייתם פיונים על לוח הפריימריז שלה ולא נציגים אחראים של ההשכלה הגבוהה בישראל".

"המכללה ראויה להיות האוניברסיטה הבאה"

מכללת אריאל הוקמה ב-1982, ומחזיקה כיום בפקולטה להנדסה, מחלקה לארכיטקטורה, פקולטה למדעי החברה ופקולטה למדעי הטבע. בדרך הטבע, במכללה דווקא מרוצים מהחלטת הממשלה.

פרופסור דן מאירשטיין, נשיא מכללת אריאל, אמר בתגובה כי "3,800 בוגרי המכללה עד היום שנקלטו במקומות עבודה יוקרתיים ובלימודים לתארים מתקדמים, מהווים הוכחה לרמה האקדמית של הלימודים במכללה, כמו גם לכך שהמכללה האקדמית יהודה ושומרון השכילה להקים תשתית אקדמית וראויה לכן להיות האוניברסיטה הבאה במדינת ישראל".

ממשרד החינוך נמסר כי "יוזמתה של שרת החינוך להסבת המכללה באריאל לאוניברסיטה, שאושרה וזכתה לתמיכת ראש הממשלה ועוד 13 שרים (שבעה התנגדו ואחת נמנעת), נובעת מתוך האינטרס הלאומי לחיזוק שלושת גושי ההתיישבות. מטרתה למשוך אוכלוסיות חדשות, כדי לחזק ולפתח את האוכלוסייה באזור, בהתאם למדיניות הממשלה ולהבנות שנקבעו בין ארה"ב לישראל לחיזוק הגושים, אריאל, עציון ומעלה אדומים".

כמו כן, במשרד החינוך הדגישו כי "מכללת אריאל התחייבה שלא לבקש תוספות תקציביות במהלך החמש שנים הקרובות בשל הסבת המכללה לאוניברסיטה".


דף הבית | מכתב הלוחמים | התנועה | חדשות | החותמים | תומכים | מהעתונות | מאמרים | שאלות ותשובות | הצטרפות | תרומות
כל הזכויות שמורות 2003