> To the English edition
 
אומץ לסרב > מהעתונות > 3 מכללות פרטיות שוקלות להכריז על עצמן כאוני' - תמרה טראובמן ולילי גלילי
3 מכללות פרטיות שוקלות להכריז על עצמן כאוני' - תמרה טראובמן ולילי גלילי 04/05/2005
 
 

המרכז הבינתחומי בהרצליה, המכללה למינהל ומכללת נתניה החליטו לשקול זאת בעקבות החלטת הממשלה להמליץ על הקמת האוניברסיטאות באריאל ובגליל; מרצים מת"א ומחיפה הפגינו באריאל נגד הפיכת המכללה לאוני'

בעקבות החלטת הממשלה להמליץ על הקמת האוניברסיטאות באריאל ובגליל, קיימו אתמול (רביעי) ראשי שלוש המכללות הפרטיות הגדולות ישיבת חירום ובה החליטו לשקול להכריז על עצמן באופן חד-צדדי כאוניברסיטאות. המכללות הן המרכז הבינתחומי בהרצליה, המכללה למינהל ומכללת נתניה.

על פי חוות דעת משפטית שהוצגה בישיבה, אין מניעה חוקית להכרזה כאמור. לדבריהם, ב- 41 השנים מאז חקיקת חוק המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) לא נקבעו קריטריונים להכרה במוסד כאוניברסיטה. לטענתם, האיכות האקדמית במוסדות שלהם הוכחה לאורך השנים והמחקר שנערך שם אלו נופל מרמת המחקר באוניברסיטאות.

לדעת ראשי המוסדות הללו, "הטענה העיקרית שמעלה המל"ג נגד החלטת הממשלה על האוניברסיטאות הנוספות היא בעיקר בנושא ההקצאה של המשאבים הלאומיים באמצעות תקציב מטעם הות"ת. נושא זה אינו רלוונטי באשר למוסדות שאינם מתוקצבים, ואינו יכול למנוע אישור קריאת אוניברסיטה. לאפליה כלפי המוסדות הלא מתוקצבים יש חשיבות שיווקית, שכן עלול להתקבל הרושם בציבור כי ביניהן לבין האוניברסיטאות קיימים פערים איכותיים, שאינם קיימים למעשה".

במהלך הישיבה סיכמו ראשי המוסדות את העמדה שיציגו בישיבת ועדת החינוך של הכנסת שזומנה ליום ראשון הקרוב.

במערכת ההשכלה הגבוהה שוררת מורת רוח מההחלטה על הפיכת המכללה האקדמית יהודה ושומרון באריאל לאוניברסיטה. במועצה להשכלה גבוהה הגדירו את ההחלטה "התערבות פוליטית פסולה ובלתי מקובלת". "הבעיה היא של כל מערכת ההשכלה הגבוהה", אומר נשיא אוניברסיטת חיפה, הפרופ' אהרן בן זאב, "אוניברסיטאות המחקר מתמוטטות. כבר היום אין מספיק תקציבים, עם הקמת עוד שתי אוניברסיטאות המכה תהיה אנושה".

"אוניברסיטה בלתי חוקית בשטח כבוש"

כ-60 מפגינים - בהם כ-30 מרצים וסטודנטים באוניברסיטאות תל אביב וחיפה, וכ-30 סרבני מצפון מתנועת "אומץ לסרב" וצעירי מפלגת יחד - באו אתמול בבוקר למכללת אריאל כדי למחות על החלטת הממשלה לקדם את הפיכתה לאוניברסיטה. המפגינים שוחחו עם הסטודנטים במכללת אריאל. חלק מהסטודנטים אמרו למפגינים כי הם מתפלאים על קיום ההפגנה, שכן סברו שאריאל נתונה בקונסנסוס.

המרצים דיברו על המשבר שבו נתונה האקדמיה, ועל האיוולת שבהשקעה באוניברסיטה נוספת שעה שהאוניברסיטאות הקיימות נתונות במשבר כספי והממשלה מקצצת בתקציביהן. הסרבנים הדגישו את בעייתיות הפוליטית שבהקמת אוניברסיטה באריאל - התנחלות היושבת בשטח כבוש בתוך אוכלוסיה של מיליוני פלשתינאים. למפגינים הצטרף גם פעיל הסטודנטים דניאל ספרן-הון, שהיה מהבולטים שבמובילי מאבק הסטודנטים האחרון.

פרופסור יעקב כתריאל, פרופסור אמריטוס לכימיה מן הטכניון, שהשתתף בהפגנה אמר כי "בשטח כבוש לא ראוי להקים היאחזות בלתי חוקית ובתוכה מכללה בלתי חוקית שהופכת עתה לאוניברסיטה בלתי חוקית. זה לא ראוי פוליטית וזו גם זריקה לטמיון של כספים בדיוק כפי שנזרקו לשווא כספים בגוש קטיף". מרצים נוספים שהשתתפו בהפגנה היו פרופסור משה שקד וד"ר סנאית גיסיס מאוניברסיטת תל אביב, ופרופסור אבי עוז מאוניברסיטת חיפה.

גם יועצו האישי לשעבר של יו"ר יחד יוסי ביילין, אורי זכי, השתתף בהפגנה. לדבריו, הפיכת המכללה לאוניברסיטה היא "עוד שלב במצעד האיוולת המתמשך של ממשלת שרון-פרס שמצד אחד מתנתקת מעזה ומצד שני מעמיקה את הכיבוש בגדה".

לקראת סוף האירוע הגיע למקום גם ראש עיריית אריאל, רון נחמן. לאחר שבירך את המפגינים על כך שבעקבות ההפגנה הגיעו לאריאל מצלמות מכל העולם, טען נחמן שהקמתה של האוניברסיטה היא עניין אקדמי שאינו קשור לפוליטיקה ועל הדיון הפוליטי להתקיים במישור אחר.


דף הבית | מכתב הלוחמים | התנועה | חדשות | החותמים | תומכים | מהעתונות | מאמרים | שאלות ותשובות | הצטרפות | תרומות
כל הזכויות שמורות 2003