> To the English edition
 
אומץ לסרב > מהעתונות > מכתב סרבנים: גם בסיירת מטכ"ל - יוני הרש ושירות מעריב
מכתב סרבנים: גם בסיירת מטכ"ל - יוני הרש ושירות מעריב 22/12/2003
 
 

אחד מחותמי המכתב, סרן (מיל') משה ו', הסביר את כוונת החותמים: ''אנו נמשיך לשרת את המדינה בכל מקום, אך לא נמשיך לשרת את הכיבוש. לא נהווה חומה לפוליטיקאים. אני מגיע לשטחים כחייל. הגיעו מים עד נפש והגיע הזמן למעשים. מספיק עם הדיבורים'', אמר משה בערוץ 10.

שנתיים אחרי מכתב הלוחמים של ''אומץ לסרב'', שלושה חודשים אחרי מכתב הטייסים ויומיים לפני הקראת גזר דינם של חמשת הצעירים שסירבו להתגייס לצה''ל – מצטרפים גם לוחמי סיירת מטכ''ל לשורת הסרבנים.

 

13 לוחמים בסיירת מטכ''ל הגישו היום לראש הממשלה, אריאל שרון, למפקד היחידה ולמפקדיהם הישירים, מכתב שבו הם מודיעים שיסרבו לבצע פעולות לחימה בשטחים.

 

''אנחנו לא נשחית עוד את צלם האנוש שבנו במשימות צבא כיבוש. איננו יכולים לעמוד עוד מנגד'', כתבו הלוחמים במכתב. ''זה מכבר חצינו את גבול הלוחמים על צדקת דרכם ובאנו אל גבול הלוחמים לדיכוי עם אחר. 

גבול זה – לא נחצהו''.

 

מפקדי סיירת מטכ''ל כבר יידעו את סגל הפיקוד הבכיר בצה''ל. חותמי המכתב הוזהרו שיודחו או שיוענשו בדרך כלשהי, ובכל זאת זאת החליטו לכתבו את המכתב.

 

 

''לא נהיה חומה להתנחלויות ופוליטיקאים''

 

זו רשימת החותמים על המכתב: רב סרן נמרוד ה', סרן משה ו', סרן עמיר ש', רב סמל אלון ה', רב סמל יעל פ', רב סמל ניר פ', רב סמל זוהר ש', רב סמל אבנר ו', סמל ראשון יאיר מ', סמל ראשון דורון ש', סמל ראשון שי ש', וסמל ראשון אלעד ש'.

 

אחד מחותמי המכתב, סרן (מיל') משה ו', הסביר את כוונת החותמים: ''אנו נמשיך לשרת את המדינה בכל מקום, אך לא נמשיך לשרת את הכיבוש. לא נהווה חומה לפוליטיקאים. אני מגיע לשטחים כחייל. הגיעו מים עד נפש והגיע הזמן למעשים. מספיק עם הדיבורים'', אמר משה בערוץ 10.

 

חותם נוסף, רס''ל זוהר ש', דיבר בערוץ 1. ''המכתב אינו פוליטי מבחינתי'', אמר. ''המכתב הוא צבאי, ערכי, מוסרי. לא נשלחתי להגן על עם ישראל. אני לא יכול לטמון את הראש בחול. הצבא מתפורר והמדינה מתפוררת. אני נשלחתי לשמש חומת מגן להתנחלויות – את זה אני לא אעשה''.

 

דובר צה''ל גינה בתוקף את המכתב: ''חמור שאנשי מילואים משתמשים בעברם הצבאי ובשם היחידה בה שירתו כמנוף לפרסום דעותיהם הפוליטיות''.

 

ועדת החוקה של הכנסת תקיים בימים הקרובים דיון דחוף בדרכים לפתוח בהליכים פליליים נגד סרבני שירות במקום להסתפק רק בדין צבאי. זאת על פי בקשתו של ח''כ גלעד ארדן.

 

''על הממשלה לבחון מדיניותה''

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, מי שהיה הרמטכ''ל ובזמנו מפקד

סיירת מטכ''ל, תקף בחריפות את סרבני המילואים ביחידה, וקרא להם לחזור מייד מהסירוב. ''מדובר בשגיאה חמורה, וחשוב לחזור ממנה. בדמוקרטיה אין מקום לסרבנות, משום שהממשלה הנבחרת היא מקור ההנחיות לצבא'', אמר ברק. ''ככל שאנו חולקים על מדיניותה ההססנית, המבולבלת, והמסכנת את ישראל של ממשלת שרון, חובה לנהל את המאבק בתוך המערכת הציבורית'', הוסיף.

 

גם ח''כ אבשלום (אבו) וילן (מרצ), יוצא סיירת מטכ''ל, סבור שחותמי המכתב טועים. ''כמי ששירת כשלושים שנה ביחידה אני מבין לליבם של הלוחמים אך חושב שהצעד שלהם שגוי לחלוטין'', אמר וילן למעריב אונליין. ''זה יום עצוב מבחינתי. אני מגנה את כל מכתבי הסרבנים, את הויכוח צריך לנהל מחוץ לצבא. הם עושים טעות, נשבר פה עוד מחסום, וחבל''.

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים (ליכוד), גינה את המכתב בחריפות. ''מי שמנצל את המדים להעברת מסר פוליטי אינו ראוי ללבוש מדי צה''ל'', אמר. ''סרבנות מכל סוג היא לא ראויה ואסור שתתקיים משום שהיא שומטת את הבסיס עליו מושתת מדינה דמוקרטית, הויכוח הפוליטי צריך להיעצר בשער הכניסה למחנה הצבאי''

 

ח''כ דני יתום (עבודה), יוצא הסיירת, קורא לממשלה לא לזלזל בחותמים: ''אני מגנה כל תופעה של סרבנות, בין של המשרתים בסיירת ובין של אחרים. במדינה דמוקרטית אדם לא יכול לבחור את משימותיו בשירות הצבאי. יחד עם זאת, אני קורא לממשלה להתייחס בכובד ראש לתופעה שטובי בנינו, אם מסיירת מטכ''ל ואם מחיל-האוויר, מסרבים לשרת בשטחים. על הממשלה לבחון את מדיניותה. אני עצמי חושב שהמדיניות שגויה וקלוקלת. ויחד עם זה איננה מצדיקה סרבנות. בארזים נפלה שלהבת, ואני מצר על כך.

 

''מדובר באנשים מצוינים, שחייבים להבין את משמעות הדמוקרטיה'', אמר יתום. ''אני משוכנע שהסרבנות הזו תביא נזק, מכיוון שהיא יכולה לפגוע בנכונות אחרים לשרת ביו''ש והיא משדרת סימני מצוקה וחולשה לאויבינו''.

 

ח''כ מתן וילנאי (עבודה), שימש כסגן מפקד הסיירת, סבור שאין להשלים עם הסרבנות. ''סרבנות הינה תופעה שלא ניתן להשלים איתה בשום אופן. לא מדובר במקרים בודדים, אלא בתופעה הנובעת מתחושת חוסר התכלית ממדיניות הממשלה, שאינה מובילה לפתרון מדיני. את המאבק לשינוי מדיניות והיפרדות מהפלשתינים יש לבצע על ידי שימוש בכלים דמוקרטיים ולא על גב השירות בצה''ל'', אמר וילנאי.

 

מבצעים מיוחדים בשטחים

 

לוחמי סיירת מטכ''ל מיועדים לפעילות מבצעית מיוחדת בכל הקשור ללחימה בטרור. הפעילויות כוללות מעצרים מיוחדים של מבוקשים בכירים, הצבת מארבים לחוליות ירי ומחסומים מיוחדים בכפרים, וחיפוש אמצעי לחימה בתוך אזורי אוכלוסייה פלשתינית.

 

בין פעולות הסיירת נמנים מבצע אנטבה, חיסול החוטפים בטיסת סאבנה, מבצע ''אביב נעורים וחטיפת השייח' עובייד ומוסטפא דיראני מלבנון.

 

בין בוגרי הסיירת נמנים אהוד ברק, בנימין נתניהו, הרמטכ''ל משה יעלון, האלופים במיל' עמירם לוין ועוזי דיין וח''כ דני יתום.

 

קישור למקור: http://images.maariv.co.il/channels/1/ART/612/470.html


דף הבית | מכתב הלוחמים | התנועה | חדשות | החותמים | תומכים | מהעתונות | מאמרים | שאלות ותשובות | הצטרפות | תרומות
כל הזכויות שמורות 2003