> To the English edition
 
אומץ לסרב > חדשות
 
 
הדיון בפקודה בלתי חוקית בעליל לא התעדכן מאז הטבח בכפר קאסם - המלחמות דווקא כן
  11/04/2011
הדיון בפקודה הבלתי-חוקית בעליל, כפי שהוא מתנהל למעלה משנות דור, הפך חסר ופגום. גם רוח צה"ל והקוד האתי שתוקנו מאז אינם מתקנים את המצב, ואינם מחייבים משפטית. ומאחר שלא הובאו חיילים לדין על ביצוע הפקודה מאז כפר קאסם, לא נמצאו השופטים שיוסיפו פסיקות והלכות על פסיקתו של הלוי.
 
כאן במדינת תל אביב - נועם ליבנה
  02/12/2010
בשום אופן אין בכוונתי להתנצל על ערכי ואורח חיי. כאן בתל אביב אנחנו רוצים לחגוג את החיים ולא למות. לא נתנצל על כך. שנים אנחנו נלחמים במלחמה לא לנו. מאסנו בכך. באיזו זכות מזלזלים המתנחלים בדמוקרטיה ובשלטון החוק, משתלטים על אדמות באישון ליל ומקימים עליהן יישובים תוך ניצול משאבי המדינה, ואז שולחים אותי ואת חברי לסכן את חיינו בהגנה עליהם ועוד נוזפים בנו כשאנו מסרבים?
 
לוחם נשפט למאסר לאחר שסירב לשרת בשטחים
  15/09/2010
חייל מגדוד החילוץ וההצלה של פיקוד העורף סירב להשתתף בפעילות מבצעית ביהודה ושומרון ונידון ל-20 ימי מחבוש, לאחר שהסביר כי הוא "מסרב להיות חלק מצה"ל, אשר כובש ומדכא"
 
אומץ לסרב לראשי התיאטרונים: סרבו להופיע באריאל
  28/08/2010
"אין זה מעשה של אנשי תרבות להופיע בפני קהל שבשל מקום מושבם, מיליוני אנשים סובלים משלטון צבאי מדכא השולל מהם כבוד אנושי, חופש תנועה וזכויות אדם בסיסיות, וזאת עוד לפני שדנים בשלילת יכולתם לקיים חיי תרבות ורוח כלשהם."
 
האם מוסרי לשרת במבצע עופרת יצוקה? כנס ביום א 18.1.2009
  16/01/2009
430 ילדים נהרגו מאש צה"ל במבצע עופרת יצוקה. האם באמת אין ברירה? בכנס שנערך בבית ציוני אמריקה נבחנה ומסריותה של המלחמה.
 
מאות הפגינו עם אומץ לסרב – קראו לחיילים לסרב לשרת בעזה
  11/01/2009
הקריאה לסרב באה בעקבות אחד השבועות העקובים מדם בתולדות הסכסוך, במהלכו הרג צה"ל כמאה ילדים ועוד מאות אזרחים.
 
מסרבים להחריב את עזה
  07/01/2009
אנחנו מבינים שנקמה אינה בטחון ושפעולת צה"ל בעזה מנציחה את הסכסוך ואינה מסייעת בפתרונו. אנו מצהירים כי לא ניקח חלק במסע ההרס בעזה.
 
"אומץ לסרב" פרסמה מודעה הקוראת לחיילי צה"ל לסרב לירות על עזה
  25/06/2006
תנועת "אומץ לסרב" מדגישה כי לא רק שמדיניות הירי הינה בלתי חוקית ומנוגדת לרוח צה"ל, אלא שהיא אף מגבירה את ירי הקסאמים ופוגעת בביטחון המדינה.
 
הפגנת מחאה מול בית הרמטכ"ל על הרג המשפחה בחוף עזה סימנה את חזרתה של "אומץ לסרב" לפעילות שוטפת
  10/06/2006
נציגי אומץ לסרב קראו בהפגנה ובראיונות בתקשורת לחיילי צה"ל בסדיר ובמילואים לסרב לפקודות בלתי חוקיות, הכוללות הפגזות של אוכלוסיה אזרחית.
 
פרשנים בכירים רואים את מכתבי הסרבנים כמחוללי השינוי הפוליטי בישראל
  03/02/2006
פרשנים בכירים נוספים מצטרפים לדברים שאמרו עמי איילון ודב ויסגלס בשנה החולפת ומצביעים על מכתבי הסירוב של חברי "אומץ לסרב" כאחד הגורמים המרכזיים בהחלטתו של שרון לצאת מעזה, ולנקוט צעדים שתכליתם המוצהרת סיום הכיבוש.
 
בג"ץ פסק: "אומץ לסרב" - תנועה שומרת חוק
  19/01/2006
עו"ד מיכאל ספרד, שייצג את "אומץ לסרב" בעתירה, מציין את חשיבותו של פסק הדין, המגדיר את הפער שבין התנהלות הוגנת ומצפונית העומדת בכללי חופש הביטוי וחופש ההתאגדות, לבין הקריאה הרבנית לסירוב קולקטיבי, הנעשית תוך רמיסת ערכיה הבסיסיים של הדמוקרטיה ובניגוד לחוק הישראלי.
 
משרד "אומץ לסרב" נסגר, התנועה ממשיכה לפעול
  01/08/2005
"אומץ לסרב" החליטה לסיים את חוזה השכירות של משרדה ולפנותו, כדי לא לדלדל את קופת התנועה. התנועה ממשיכה בפעילותה ובכוונתה לשוב למרכז השיח הציבורי לאחר היציאה מעזה.
 
שנה ראשונה ל"בחזרה לישראל - יום נגד הכיבוש ובעד הדמוקרטיה"
  19/06/2005
אירועי "בחזרה לישראל", שהתפרשו השנה על שלושה ימים של פעילות משכו מאות משתתפים. האירועים הושקו באירוע פתיחה שנערך ביום שישי, 17.6.05 ברחבת מוזיאון תל אביב וכלל קונצרט רוק בו השתתפו בין היתר להקת הבילויים, חמי רודנר וכן קבוצת אמהות בשם "הסבתות הזועמות", שסחפה את הקהל בטקסטים מושחזים.
 
מרצים, סטודנטים וצעירי יח"ד הפגינו עם "אומץ לסרב" נגד הקמת אוניברסיטה באריאל
  04/05/2005
עשרות המפגינים, שהגיעו לאריאל בשעת בוקר מוקדמת, נשאו שלטים האומרים "אריאל אינה בקונצנזוס", "רוצים ללמוד בישראל ולא בשטחים" ו"זו לא אוניברסיטה, זו התנחלות". בהפגנה הודגש המימד הפוליטי של ההחלטה על הקמת האוניברסיטה, שמשמעותו הינה העמקת האחיזה הישראלית בעומק השטחים, והעיוות הערכי שמשקפת החלטה להשקיע כספים בשטחים בשעה שישראל נחנקת ממחסור במשאבים.
 
עשרות הפגינו מול בית ראש הממשלה: קחו למתנחלים את הרובים!
  09/03/2005
ביום ראשון (6.3.05) קיימנו הפגנה בכיכר פריז הירושלמית, במסגרת הקמפיין הקורא לאיסוף הנשק מהמתנחלים, לפני שיממשו את איומם ויפנו אותם לעבר שליחי הממשלה במדים, כאשר יבואו לפנותם. תחת הסיסמאות "לא נכנעים לטרור המתנחלים" ו"מספיק לנו צבא אחד", התייצבו פעילים מקואליציית תנועות השמאל, ביניהן "גוש שלום", "פרופיל חדש" ו"מחסום ווטש", ודרשו משר הביטחון לנטרל את הסכנה הממשית הזו: ציבור לוחמני אשר ידו קלה על ההדק וברשותו מאגר אדיר של נשק ותחמושת.
 
תנועת "האומץ לסרב" יצאה בקמפיין לאיסוף הנשק מידי המתנחלים
  27/01/2005
ההפגנה הראשונה תתקיים מול מאהל המתנחלים שבמשכן הכנסת ביום א' 30.1.05 בשעה 19:00 (הסעות מתל אביב יצאו ב- 18:00). במהלך ההפגנה יחתימו פעילי התנועה אזרחים על עצומה שתשלח לשר הביטחון ולשר הפנים והתובעת מהם להחרים לאלתר את נשקי המתנחלים. בקמפיין משתתפים גם הורים לחיילים, החרדים מהאפשרות שמתנחלים יירו על בניהם במהלך פינוי התנחלויות.
 
עצומת הורים לחיילי סדיר: "נגבה את ילדינו אם יחליטו לסרב לשרות בשטחים"
  22/12/2004
מארגני העצומה מסבירים כי היוזמה הינה תוצאה של תחושת האחריות המוטלת עליהם כאזרחי המדינה, ולכן בחרו לתת לה גם פן פומבי.
 
הפגנה של אומץ לסרב
  16/10/2004
ההפגנה נועדה להזכיר למתנחלים את המחיר הכבד והמיותר שמשלמת ישראל על אחזקתם בשטחים. המפגינים התקבלו באהדה רבה על ידי העוברים ושבים. רבים מהנהגים שנסעו בכיכר צפרו לאות הזדהות וסימנו בידיהם "בהצלחה" למפגינים. מתנחלים שחלפו במקום גילו מבוכה לנוכח שלטי ה"יזכור" ולנוכח דגלי ישראל שהניפו חברי התנועה.
 
דב וייסלגס, יועצו הבכיר של שרון, מאשר שהסירוב נמנה עם הגורמים להחלטה על פינוי עזה
  13/10/2004
בראיון רדיו ששודר ברשת ב' מיד לאחר פרסום הדברים ניסה וייסלגס לרכך את הדברים שאמר ל"הארץ" כשטען שהציטוט בעניין הקיפאון המדיני חלקי, אולם הוא חזר ואישר כי לסרבנות חלק חשוב בהחלטה לצאת מעזה.
 
מאות הפגינו מול משרד הביטחון בתל אביב במחאה נגד מבצע "ימי תשובה" בעזה
  05/10/2004
ב"אומץ לסרב" הביעו דאגה לנוכח ההסלמה בלחימה בעזה ולנוכח מדיניות היד הקלה על ההדק, שנחשפה היום פעם נוספת בתקרית חמורה שבה חיילים ריססו ביותר מ-20 כדורים ילדה פלשתינאית בת 13, כשעברה ליד מוצב צה"ל בדרכה לבית הספר
 
אומץ לסרב ויו"ר התנועה, דוד זונשיין, מועמדים לפרס נובל לשלום
  28/09/2004
בתנועה רואים במועמדות לפרס כה חשוב, אות כבוד לישראל ולמאבקו של מחנה השלום על עתיד מדינתו. "אנחנו רואים בכך את נצחונה של הציונות האמיתית, זו שמושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונה של מגילת העצמאות"
 
בסיוע פעילי "אומץ לסרב" פינתה "שלום עכשיו" מכולה ממאחז בלתי חוקי
  14/09/2004
בפעולה שהבהירה לכל כי פינוי מאחז אינו משימה קשה או מסובכת במיוחד, ובוודאי שלא משימה שאין ממשלת ישראל מסוגלת לבצע, פינו פעילי שלום עכשיו, בסיוע אנשי אומץ לסרב, מכולה שהוצבה בסמוך למאחז הבלתי חוקי הוותיק "מיגרון".
 
בכירים בפוליטיקה הישראלית בפאנל "לציית או לסרב" בקיבוץ גבעת השלושה
  13/08/2004
על אף שבאותו ערב שודר אירוע פתיחת אולימפיאדת אתונה, פקדו את הערב קרוב למאתיים משתתפים. הדיון, שנערך תחת מטריית הסכמה שהכיבוש מזיק לישראל, התמקד בסוגיות עקרוניות ומהותיות הנוגעות לסירוב עצמו.
 
המדינה מתנגדת לסגירת עמותת סרבני השירות בשטחים ולהעמדתם לדין של הקוראים לסירוב
  15/07/2004
בישיבה שערך היועץ המשפטי יום קודם לתשובת המדינה לבג"ץ (וללא קשר אליה), ובה השתתפו גם ראש השב"כ, הפרקליט הצבאי הראשי, נציגי משטרת ישראל ובכירים במשרד המשפטים ובפרקליטות, אמר מזוז כי לא ייפתחו הליכים פליליים נגד הקוראים לסרבנות.
 
סרט הקולנוע "רציתי להיות גיבור" הוקרן בפסטיבל ירושלים
  09/07/2004
"רציתי להיות גיבור" יוקרן גם בפסטיבל סאנדנס, פסטיבל סרטים עצמאיים, מהחשובים שבפסטיבלי הקולנוע בעולם, המתקיים ביוטה, ארה"ב. זאת לאחר שצור ואבי בנון, מפיק הסרט, הציגו אותו במסגרת סדנת עריכה שנערכה בסוף יוני במכון סאנדנס.
 
בעקבות מאמר של אנשי "אומץ לסרב": אלי גבע מביע אהדה לסרבנים
  20/06/2004
גבע, ששירת כאל"מ בקבע במלחמת לבנון והתפטר מתפקידו כמפקד חטיבת שריון כשנוכח לדעת שצה"ל עומד לכבוש את מערב ביירות, השווה את החלטתו לסרבנותם של חברי "אומץ לסרב".
 
חברי הפרלמנט האירופי פרסמו מודעת תמיכה בסרבנים
  05/06/2004
שורה של חברים בפרלמנט האירופי, ממפלגות שונות, פרסמה על פני עמוד שלם במוסף המדיני של "ידיעות אחרונות" מודעת תמיכה בסרבנים. המודעה, שכותרתה "כל הכבוד לסרבנים", מפרטת שתי החלטות של הפרלמנט האירופאי התומכות באנשי "אומץ לסרב" ובחותמי מכתב הטייסים.
 
יום לאחר הפגנת הלוחמים: שוב מאות בהפגנת "אומץ לסרב", "שלום עכשיו" ו"יחד"
  21/05/2004
בהפגנה נאמו יו"ר יחד יוסי ביילין ונציגי שלום עכשיו, ופקדו אותה חברי כנסת מיח"ד וממפלגת העבודה.
 
הפגנת המחאה על הפגזת אזרחים הפכה לתהלוכת ענק בתל אביב
  20/05/2004
לאחר כשעה התאספו במקום מאות אנשים, וההפגנה יצאה באופן ספונטאני אל רחוב קפלן והפכה לתהלוכה ברחובות העיר. המפגינים צעדו אל רחוב אבן גבירול, ובו עשו דרכם אל עבר כיכר רבין, בה נערכה רק ימים אחדים קודם לכן הפגנת הענק שקראה ליציאה מעזה.
 
צה"ל נערך לכניסה לרפיח: "אומץ לסרב" הניפו דגלים שחורים מול משרד הביטחון
  17/05/2004
משתתפי ההפגנה הביעו חשש עז מפני תוצאותיה החמורות של הפעולה המיועדת, הנושאת בחובה סכנה לאסון הומניטרי בקרב תושבי רפיח ולאבדות קשות ומיותרות בקרב חיילי צה"ל.
 
מתחם "אומץ לסרב" זכה להתעניינות רבה בהפגנת ה-150,000
  16/05/2004
ההפגנה, שאורגנה כתגובה למשאל הליכוד על תוכנית ההתנתקות, נערכה בצל האבל הכבד על מותם של 13 חיילים בעזה בארבעת הימים שקדמו לה. אנשי "אומץ לסרב", שהפגינו בכניסה לעזה ביום רביעי במחאה על מותם המיותר של החיילים
 
אנשי אומץ לסרב הפגינו בכניסה לעזה במחאה על מות ששת החיילים
  12/05/2004
המפגינים,שנשאו שלטים האומרים: "חיילים הם לא קלף מיקוח פוליטי", ו"חיילים לא הולכים לעזה", השוו את המתרחש בעזה לתהליך שעברה ישראל בלבנון, ותבעו מהממשלה להפיק לקחים, ולצאת מעזה כדי לחסוך חיי אדם יקרים וכדי למנוע הידרדרות ביטחונית ומדינית נוספת.
 
היועץ המשפטי מזוז: יש לי הבנה וסימפטיה לכל סרבן מצפון
  10/05/2004
ב"אומץ לסרב" מקווים כי דבריו של היועץ מסמנים את התגברותו של תהליך ההתפכחות בחברה הישראלית ואת ההבנה כי הסירוב לשרת בשטחים הינו כורח בשמירת הדמוקרטיה הישראלית.
 
הליכוד התנתק מהעם
  04/05/2004
עם סגירת הקלפיות במרכז הליכוד והכרזת תוצאות ההצבעה על תכנית ההתנתקות הפגינו עשרות חברי תנועת מול מצודת זאב תחת הסיסמה: הליכוד התנתק מהעם- החיילים מתנתקים מהשטחים.
 
ישראלים מסרבים לשרת בשטחים - פעילות יום העצמאות באומץ לסרב
  28/04/2004
עשרות פעילי אומץ לסרב יצאו לרחובות בשבוע יום העצמאות לתליית שלטים הנושאים את הסיסמה: ישראלים מסרבים לשרת בשטחים. השלטים נתלו באזור תל אביב, צומת גלילות, צומת מורשה, כביש תל אביב ירושלים, כביש ואדי ערה וכביש ואדי מילק.
 
אומץ לסרב תיזום פעילות מחאה בעקבות חיסול יאסין
  22/03/2004
החיסול הזה לא פוגע כהוא זה ביכולת המבצעית של ארגוני הטרור. אך החיסול הזה מלבה בצורה בלתי רגילה את המוטיבציה לרצוח ישראלים. הוצאתו של יאסין מהתמונה אינה מוציאה גם את האידיאולוגיה שלו.
 
עשרות הפגינו מול משרד הבטחון: "זה לא יגמר אם לא נסרב"
  18/03/2004
עשרות מפגינים חברי תנועת אומץ לסרב הפגינו הבוקר מול משרד הביטחון, בתגובה להפצצת חיל האוויר בעזה בה נהרגו שני ילדים ונפצעו עוד מספר אזרחים. אל המפגינים הצטרפו חותמי מכתב הטייסים, חותמי מכתב המטכ"ליסטים וכן חברי תנועות אחרות.
 
מאות מחברי תנועת אומץ לסרב הפגינו מול מעבר כיסופים
  17/01/2004
למעלה ממאתיים מחברי תנועת אומץ לסרב ותומכיה הפגינו מול מעבר כיסופים שבעזה. מולם, עשרות בני נוער מתנחלים תושבי הרצועה קראו "כיבוש כן, שלום לא".
 
גם לסיירת מטכ"ל יש אומץ לסרב
  21/12/2003
13 לוחמים מיחידת העילית של צה"ל הכו את עם ישראל בתדהמה: הם חתמו על מכתב הדומה ברוחו ל"מכתב הלוחמים", בו הם מכריזים כי יסרבו להמשיך להשחית את צלם האנוש של צה"ל במשימות כיבוש.
 
הפגנה ראשונה של "אומץ לסרב" בשטחים: בעקבות כליאתו של מילואימניק שסירב לשרת במחסום רימונים
  06/11/2003
עשרות חברי "אומץ לסרב" הגיעו בבוקר למחסום רימונים שממזרח לעופרה כדי להפגין נגד "מחסום ההצקה", כפי שכונה המחסום על ידי צה"ל. את ההפגנה יזמו אנשי התנועה לאחר שמילואימניק שסירב לשרת במחסום נשפט יום קודם לכן ל-28 ימי מחבוש.
 
העצרת לזכר רבין – הפגנת התעוררת של השמאל בנוכחות בולטת של הסרבנים
  02/11/2003
הרוח החדשה שהחלה לנשוב בשמאל הישראלי הביאה יותר מ-100,000 איש לעצרת השנתית לזכר יצחק רבין, שהתקיימה במוצאי שבת, 1.11.03 נוכחותם של אנשי "אומץ" בלטה בשטח. יותר ממאה מחברי התנועה ותומכיהם הגיעו לכיכר לבושים בחולצות התנועה והניפו שלטים שהבהירו כי הסירוב הוא כורח שתכליתו הצלת ביטחון ישראל ואופייה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.
 
לטייסים יש אומץ לסרב
  25/09/2003
מכתב הטייסים דומה מאוד ברוחו למכתב של "אומץ" ומעביר מסר זהה: הקו האדום נחצה, יש דברים שלוחמי צה"ל מסרבים לעשות. פעילות צה"ל בשטחים לא רק שאינה מועילה ל"בטחון ישראל", אלא מהווה סכנה קיומית לשלומנו ולעתידנו.
 
חברי הכנסת מתבקשים שלא לחסל גם את השנה החדשה
  24/09/2003
לוחמי "אומץ לסרב" שלחו ברכות שנה טובה לכל חברי הכנסת. משלוח הברכה בא בהמשך למפגשים שקיימו חברי התנועה עם רבים מחברי הכנסת.
 
הורים שכולים הצטרפו להפגנת אומץ לסרב
  06/09/2003
בעקבות מותו של לוחם השייטת רס"ל רענן קומימי ז"ל בפעילות צה"ל בלב שכם, ולאחר ניסיון החיסול של שייח יאסין בעזה, יצאו לוחמי "אומץ לסרב" להפגין מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב.
 
משלחת של חברי אומץ לסרב התארחה בכנסת במסגרת יום המילואים
  29/07/2003
משלחת של חברי "אומץ לסרב" התארחה בכנסת במסגרת יום המילואים שצויין בה. אנשי המשלחת נפגשו עם מספר חברי כנסת ואף השתתפו בכנס שנערך באודיטוריום הכנסת. חברי התנועה סולקו מאולם הדיונים בעקבות מחאתם נגד אמירה גזענית של ח"כ זאב בוים.
 
רשם העמותות שוקל לסגור את אומץ לסרב בגלל פרסומים של תנועה אחרת
  23/07/2003
מכתב שהוציא רשם העמותות ביום 23 ליולי ל"רוח המצפון", העמותה המאגדת את "אומץ לסרב", איים לסגור את העמותה משום שזו, לטענתו, "קוראת לסירוב". במכתבו ציטט הרשם מתוך עלון שבידיו, עלון שהוכרז על ידו כפרסום של התנועה.
 
הסופר סמי מיכאל: הסרבנות היא אקט פטריוטי ישראלי
  22/07/2003
בדיון שנערך במסגרת ערב מיוחד של "אומץ לסרב" בתיאטרון הקאמרי הביע הסופר סמי מיכאל, נשיא האגודה לזכויות האזרח בישראל, תמיכה ב"אומץ לסרב".
 
אנשי אומץ לסרב הפגינו מול מטה חיל האוויר בקריה: הפסיקו לשחק בטייסים כדי להרוס את מפת הדרכים
  11/06/2003
לאחר ניסיון החיסול של עבד אל עזיז רנטיסי, שבו נהרגו אזרחים, יצאו "אומץ לסרב" בהפגנה שהאשימה את הממשלה כי מדיניות החיסולים שלה תחסל גם את מפת הדרכים.
 
תחת הכותרת לוחמי חירות ישראל, נערך באולם צוותא ערב מיוחד של אומץ לסרב
  15/05/2003
בערב נחשפה מדיניותו החדשה של צה"ל, המאפשר בחודשים האחרונים לסרבנים לשרת בתוך גבולות מדינת ישראל.
 
בגץ דוחה את עתירת חברי אומץ לסרב
  30/12/2002
שמונה חברי אומץ לסרב עתרו לבגץ נגד החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי שלא לבטל את הרשעתם בדין משמעתי בגין סירובם לשרת בשטחים. בית המשפט, בראשותו של נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, דחה את העתירה
 


דף הבית | מכתב הלוחמים | התנועה | חדשות | החותמים | תומכים | מהעתונות | מאמרים | שאלות ותשובות | הצטרפות | תרומות
כל הזכויות שמורות 2003